Meme Biyopsisi

Meme biyopsi yöntemleri

Meme biopsisi neden yapılır?

Memede belirlenen bir katı (solid) kitle, görüntüleme yöntemlerinde düzensiz bir saha veya mamografide gruplanma yapan küçük kireçlenme odakları varsa hekiminiz tarafından patolojik tanı konulabilmesi için memeden örnek alınması veya meme biopsisi istenebilir.

Ne tür meme biopsileri vardır?

İğne biopsisi: Elle memede hissedilen bir kitleden direkt olarak, yada ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MR gibi görüntüleme aletleri kullanılarak kan numunesi almada kullanılan enjektörler yardımı ile tümörlü doku üzerinden örnek alma işlemidir. Sıklıkla işlem öncesinde lokal anestezi yani o bölgeyi uyuşturma işlemi sonrasında yapılır. Bazen bu şekilde içinde kist sıvısı olduğu bilinen kitlelerden bu şekilde örnek alınabilir veya kistin tamamı boşaltılabilir.

Eksizyonel biopsisi: Memede belirlenen bir katı (solid) kitlenin tamamının cerrahi olarak çıkartılması ve patolojik tetkike gönderilmesi işlemine verilen addır.

Tru-cut biyopsi (core cutting needle biopsy): İşlem öncesinde lokal anestezi yani o bölgeyi uyuşturma işlemi sonrasında yapılır ve kan numunesi almada kullanılan enjektöre göre daha kalın (14 gauge) iğne veya tabanca sistemi ile kitleden örnek alınır. Tümör yapısı hakkında daha detaylı bilgi verir, kanser varlığında bazen ince ayırımını (invaziv kanser ve insitu kanser ayırımı) yapabilir.

Tel ile işaretleme sonrasında biopsi: Elle hissedilemeyecek kadar küçük veya deriye göre derinde yerleşimli meme tümörlerinde ve mamografide küçük kireç odaklarının kümelenme yaptığı bozuk alanların (patolojik mikrokalsifikasyon kümelenmeleri) Radyoloji Uzmanı tarafından çok ince bir tel ultrasonografi, mamografi, bilgisayarlı tomografi vb. görüntülemeye yarayan aletler ile sorun olan bölgeye yerleştirilir.Cerrah o bölgeyi hata payı olmadan çıkartır ve patolojik tetkike yollar. Kireçlenme durumlarında o bölgenin yeteri kadar ve uygun olarak çıkartıldığını anlamak için çıkartılan parça ameliyat sırasında mamografi filmine yollanır. Buradaki ana amaç kireçli bölgenin tamamını çıkartmak değil, doğru şekilde kireçlenmiş bölgeyi çıkartmak ve yapılacak patolojik tetkikte burada kanser olup olmadığını göstermektir.

Stereotaksik eksizyonel biyopsi: Ultrasonografi ve MR gibi görüntüleme aletleri yardımı ile vakum yardımlı sistemler kullanılarak direkt sorunlu bölgeden biopsi alınabilir. Günümüzde bu konu daha da ileriye götürülmüş tümörlerin bu şekilde silindir şeklinde çıkartılması da yapılabilmektedir. Bu amaçla ülkemizde de bazıları bulunan aşağıdaki vakum yardımlı biopsi sistemleri kullanılmaktadır.

  1. ATEC (Suros Surgical Systems) MR cihazı eşliğinde biopsy almak.
  2. ABBI (Advanced Breast Biopsy Instrumentation – United States Surgical, Norwalk, CT)
  3. Mammotome: Biopsys/Ethicon Endo-Surgery, Cincinnati, OH)
  4. İntact: radyofrekans (RF) teknoloji ile çalışır.

Bu yöntemler ile önceleri sadece biopsi alınırken son zamanlarda 2 cm çapa kadar olan kitlelerin günümüz koşullarında İntact ve benzeri cihazlar ile çıkartılabilmesi mümkündür. Radyoloji Uzmanı ve Genel Cerrah işbirliği ile ameliyathane koşullarında ultrasonografi cihazından yararlanarak kitle bulunarak radyofrekans (RF) yardımı ile kitle çıkartılabilir. Burada önemli olan 2 cm’den küçük kitlelerde denenmesi, yaydığı ısı nedeniyle hasar yaratmaması için deriye çok yakın veya göğüs kası üzerinde olan çok derin kitlelerde uygulanmamalıdır.

Hakkında

Prof. Dr. M. Tahir ORUÇ meme kanseri, obezite ameliyatı, tüp mide, mide küçültme, şeker ameliyatı, tiroid nodülü, mide by-pass, rektum kanseri, kolon kanseri, reflü, tiroid kanseri, gastrik by-pass konularında Antalya'da genel cerrah olarak çalışmaktadır.

Çalışma Saatleri

Pzt- Cuma: 9.00 - 18.00 Cumartesi: 09.00 - 13.00

İletişim

Tel: 0 555 192 07 32Antalya Medical Park Hastanesi
Open chat
Yardımcı olabiliriz ..