Obezite Antalya

Neden Obezite Antalya ? Çünkü Antalya obezite ve metabolik cerrahi alanında marka bir şehir haline geldi. Bunda bir payım olduğunu düşünerek ben de çok mutlu oluyorum. Yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir obezite cerrahisi ve metabolik cerrahi ile uğraşan ve binlerce operasyona imza atmış bir hekim olarak, bundan duyduğum mutluluğu inanın ifade edecek kelime bulmam zor. Sadece operasyon yapmak değil, ülkemize ve Antalyamıza yetiştirdiğimiz ve bu ameliyatları başarıyla uygulayacak uzmanlar kazandırdığımız için ayrıca kıvanç duyuyorum.

Obezite Antalya, çünkü başarı oranlarımız dünya oranlarının üzerinde, insanlarımızın bu ameliyatlarla yeni bir hayata kavuşmalarına vesile olmanın gururu çok büyük. Obezite Antalya, çünkü dünyanın her tarafından gelen hastalarımızla, şehrimizin sağlık turizminin en önemli şehirlerinden biri haline gelmesini sağlıyor. Çünkü Morbid obezite ne yazık ki dünyanın en önemli sağlık problemlerinden biri haline geldi. Sigaradan sonra genel sağlığımıza en zararlı etkenlerden ikincisi konumunda. Beraberinde birçok sağlık problemi ortaya çıkabiliyor. Kilo arttıkça gelişen metabolik bozukluklar başta şeker hastalığı olmak üzere, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, kardiyak sorunlar, solunum problemleri, uyku apne, infertilite, eklem problemleri, psikiyatrik sorunlar, sosyal problemler bunlardan en önemlileri. Bu nedenle bu ameliyatlar da giderek önem kazanmakta.

Obezite cerrahisinde bazı önemli terimler hakkında bilgi vermek istiyorum Çünkü bunların bilinmesi hastalarımızın bazı karışıklıklardan uzak kalmasını sağlayacak. Hastalarımızın en çok sorguladığı şeylerden biri bu terimler. Örneğin; şeker ameliyatı; şeker ameliyatı demek özellkile şeker hastalığı için yapılan emeliyatları kasteder. Obezite cerrahisi; Morbid Obezite için yapılan ameliyatları kasteder. Aralarında fark var mıdır sorusunu duyar gibiyim. Evet var; her ameliyat herkese uygun değil. Örneğin vücut kitle endeksi 35 ve üzeri insanlar biliyorsunuz morbid obezite olarak adlandırılır ve kişi isterse ameliyat endikasyonu doğar, yani ameliyat olabilir. (35 in altında obezite ameliyatı uygun değil). Vücut kitle indeksi ameliyat seçiminde önemlidir. Diyelim ki; iki hasta var, birinin vücut kitle indeksi 40, diğeri 38 ama şeker hastalığı da var. Hangisine hangi ameliyatı yapmalıyız? Vücut kitle indeksi 40 olan ama şeker hastalığı olmayan hastaya obezite cerrahisi olarak tüp mide ameliyatı uygun olurken, 38 olan ve şeker hastalığı olan hastaya bir baypas ameliyatı yani şeker ameliyatı da denilen bypass yöntemlerinden birini tercih etmek daha uygun olacaktır. Tabii ki ameliyat yöntemine karar verirken tek kritek bu değil, hastanın yeme alışkanlıkları, yaşı, aktivitesi gibi birçok kriter de gözönünde bulundurulur. Baypas ameliyatları minigastrik bypass, RNY gastrik bypass, transit bipartisyon, duodenal switch gibi baypas ameliyat yöntemlerini içerir. Bypass yöntemlerinin herbirinin kişiye özel seçim yapmamız için, farklı özellikleri vardır. Bypass demek; barsakların bir bölümünün emilim dışı burakılması yani yenilen ve içilen gıdaların bu barsak bölümüne uğramadan atılması demektir. Bu özellik şeker hastalığını tedavisini sağlayan özelliktir.

Hakkında

Prof. Dr. M. Tahir ORUÇ meme kanseri, obezite ameliyatı, tüp mide, mide küçültme, şeker ameliyatı, tiroid nodülü, mide by-pass, rektum kanseri, kolon kanseri, reflü, tiroid kanseri, gastrik by-pass konularında Antalya'da genel cerrah olarak çalışmaktadır.

Çalışma Saatleri

Pzt- Cuma: 9.00 - 18.00 Cumartesi: 09.00 - 13.00

İletişim

Tel: 0 555 192 07 32Antalya Medical Park Hastanesi
Open chat
Yardımcı olabiliriz ..