Tek Delikten Safra Kesesi Ameliyatı

TEK DELİKTEN KAPALI SAFRA KESESİ AMELİYATI

Şikayete sebep olan Safra Kesesi Taşlarının tedavisi cerrahi yöntemdir. Lakin ameliyat edilmezler ise taşlar safra kesesinden çıkıp ana safra kanalında tıkanmalara, dolayısıyla sarılığa yol açabilirler. Biraz daha büyük olan taşlar ise, safra kesesinin çıkışını tıkayarak safra kesesinin şişmesine ve iltihabına sebep olurlar ki acil ameliyat durumu gerektirebilirler.

Günümüzde yapılan safra kesesi taşının en uygun ameliyat yöntemi kapalı (laparoskopik) yöntemdir. Kapalı safra kesesi ameliyatlarında normalde karın duvarına yaklaşık 1’er cm büyüklüğünde 3-4 delik açılmaktadır.  Ancak dünyada ilk kez 2007 Mayıs ayında uygulanan ve SILS (tek kesi ile laparoskopik cerrahi yöntem) adı verilen yöntemde göbek deliğinden girilen yaklaşık 2 cm lik tek bir kesiyle ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu tek delikten karın içine uç kısımlarının kıvrılma özelliği olan açılı özel aletler gönderilmektedir. Aletler ile karın içine girildiğinde birbirinden ayrılarak rahat kullanıma imkan vermektedirler. Ayrıca uygulamayı kolaylaştırabilmek için zaman zaman kese karına gönderilen bir sütür yardımıyla karın duvarına asılabilmektedir. Böylelikle normal anatomik özelliklere sahip olan ve komplike olmayan safra kesesi patolojilerinde bu teknik rahatlıkla yapılabilmektedir.

 

Hastanemizde tek delikten safra kesesi ameliyatını ilk tanımlanan SILS yönteminden farklı ama daha güvenli ve daha kolay bir teknikle uyguluyorum. Bu yöntemle karın duvarında diğer teknikteki gibi 2-3 cm lik bir kesi açılmadan, açılı el aletlerine de gerek kalmadan tek bir cilt insizyonunun içinden üç küçük delik açarak yapılmaktadır. Bu yöntem ameliyatı hem kolaylaştırırken hem de aynı, hatta daha iyi bir kozmetik sonuç elde edilebilmekte (cilt kesisi göbeğe gizlenmekte), hem de hastaya ameliyat sonrasında daha az ağrılı süreç ve daha rahat bir iyileşme dönemi sağlanabilmektedir.

Hakkında

Prof. Dr. M. Tahir ORUÇ meme kanseri, obezite ameliyatı, tüp mide, mide küçültme, şeker ameliyatı, tiroid nodülü, mide by-pass, rektum kanseri, kolon kanseri, reflü, tiroid kanseri, gastrik by-pass konularında Antalya'da genel cerrah olarak çalışmaktadır.

Çalışma Saatleri

Pzt- Cuma: 9.00 - 18.00 Cumartesi: 09.00 - 13.00

İletişim

Tel: 0 555 192 07 32Antalya Medical Park Hastanesi
Open chat
Yardımcı olabiliriz ..