Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, mide küçültme ile midenin tüp haline getirlidiği ameliyat şeklidir. Tüp mide ameliyatı denilmesinin nedeni midenin tüp haline getirlmesidir. Bu amaçla mide önce karın içine sokulan trokar dediğimiz boru şeklindeki aletler ve bu alatlerin içinden sokulan amleiyat el aletleri ile ameliyat gerçekleştirilir. Trokar sayısı 3 ile 5 arasındadır. Bu ameliyattaki ihtiyaçlara göre belirlenir. Çünkü obezite nedeniyle karın içindeki organlarda özellikle omentum yani karın içi yağı ve karaciğerdeki yağlanma bu durumu etkiler. Örneğin, eğer karaciğerde büyüme sözkonusu ise karaciğeri ameliyat alanından uzaklaştırmak için bir traksiyon yani çekme aletine ve bunun için de ilave bir trokara ihtiyaç duyulur. Bu durum ameliyatın güvenliği ve en iyi şekilde sonuç alınması yani midenin küçültülebilmesi için önemlidir. Bu konuda sıkça soruyla karşılaşıyorum, bu trokar sayısı tamamen hastanın güvenliği ve etkin bir ameliyat yapmak içindir. Ameliyat midenin çevresindeki damar ve omentum dediğimiz yağlarla bağlantısı kesildikten sonra devam eder. Midenin fundus dediğimiz bölümünü almak da çok önemlidir. Fundus önemlidir, açlık hormonu salgılamaktadır. Buranın yetersiz alınması da yetersiz kilo kaybı veya yeniden kilo almayla ilişkilidir. Bu cerrahın tecrübesiyle en çok ilişkili olan durumlardan belki de en önemlisidir. Bu aşamadan sonra mide çıkışından 3-5 cm mesafeden midenin kesip kapatılması işlemine geçilir. Bunun için stapler dediğimiz kapatıcı-kesici aletler kullanılır. Bu işleme başlamadan önce mide içine bir tüp sokularak standart bir kesme işlem yapılması sağlanır ve tüp mide ameliyatı terimi de bununla ilişkilidir. Mide küçültme de denir. Mide küçültme tamamlandığında fundus da yeterli alınmış olmalıdır. Bu aşamadan sonra mide geniş trokar deliklerinden birinden dışarı çıkarılır. Sonra cerrahlar üzerine dikiş atmayı ya da yapıştırıcı maddeler sıkmayı tercih edebilir. Ancak bunların faydası olduğu kanıtlanmamıştır. Kontrolleri takiben ameliyat girilen tüm aletler dışarı çıkarılıp bir dren yerleştirilmesini takiben sonlandırılı. Dren konulması da bazen cerrahın tercih etmediği bir durum olabilir. Ancak dren konulması nadir de olsa gelişebilecek kaçak, kanama gibi komplikasyonların erken tanınmasında çok önemlidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalarımız genellikle 2-3 gün hastanede tutulur. Bu süre cerraha göre farklılık gösterebilir. Ancak bu dönem de gereklidir, çünkü hastanın günlük mutlaka alması gereken sıvı ve elektrolit dediğimiz bazı ihtiyaçları vardır. Kişiye göre günlük 1.5-2.5 litre civarında sıvı alınmalıdır. Hastayı erken taburcu etmek halinde kişi bu ihtiyaçlarını karşılayamayabilir ve bu durum halsizlik, böbrek yetmezliği, yara iyileşmesi problemleri gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca mide yeni dikilmiş ve henüz iyileşme süreci tamamlanmamış olduğu için günlük ihtiyaçlarını karşılamak için bu kadar miktarı almak midenin zarar görmesine yol açabilir (kaçak gibi). Bu yatış süreci işte bunun için yani hastamızın güvenliği için gereklidir. Taburculuk sonrası yaklaşık 1 ay süreyle özel bir beslenme programı uygulanır.

Hakkında

Prof. Dr. M. Tahir ORUÇ meme kanseri, obezite ameliyatı, tüp mide, mide küçültme, şeker ameliyatı, tiroid nodülü, mide by-pass, rektum kanseri, kolon kanseri, reflü, tiroid kanseri, gastrik by-pass konularında Antalya'da genel cerrah olarak çalışmaktadır.

Çalışma Saatleri

Pzt- Cuma: 9.00 - 18.00 Cumartesi: 09.00 - 13.00

İletişim

Tel: 0 555 192 07 32Antalya Medical Park Hastanesi
Open chat
Yardımcı olabiliriz ..